Strona główna » Dlaczego warto wybrać maty antyzmęczeniowe?

Dlaczego warto wybrać maty antyzmęczeniowe?

Stanie przez długie godziny to norma w wielu zawodach. Pracownicy linii produkcyjnych, kasjerzy, fryzjerzy, kosmetyczki, ochroniarze i wiele innych osób spędza większość dnia na nogach. Niestety, długotrwałe stanie ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) alarmuje, że bóle mięśni pleców, nóg i stóp to powszechny problem wśród pracowników w Europie. Z badań wynika, że ponad 20% osób pracujących odczuwa dolegliwości związane z bólem mięśni, a blisko 25% skarży się na ból pleców. Co więcej, aż 45% ankietowanych uważa, że ich praca zmusza ich do męczących i bolesnych pozycji.

Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego (MSD) to szeroki zakres problemów zdrowotnych, które mogą dotknąć każdego, kto spędza długie godziny na stojąco. Długotrwałe stanie to poważny czynnik ryzyka, który może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Jakie zagrożenia niesie za sobą długotrwałe stanie?

  • Bóle i dyskomfort: To najczęstsze dolegliwości, które dotykają plecy, nogi i stopy. Ciągłe obciążenie mięśni i stawów prowadzi do bólu, sztywności i uczucia ciężkości.
  • Problemy z krążeniem: Długotrwałe stanie utrudnia przepływ krwi, co może prowadzić do żylaków, obrzęków i uczucia zimnych stóp.
  • Zawroty głowy i omdlenia: W wyniku długotrwałego stania może dojść do spadku ciśnienia krwi, co może powodować zawroty głowy, a nawet omdlenia.
  • Ogólne osłabienie i senność: Ciągłe zmęczenie i dyskomfort wpływają na ogólne samopoczucie, powodując osłabienie, senność i brak energii.
  • Problemy z koncentracją: Ból i dyskomfort utrudniają skupienie się, co może negatywnie wpływać na efektywność pracy.

Jak działają maty ergonomiczne?

Maty ergonomiczne działają poprzez ciągłą, ale delikatną stymulację mięśni nóg oraz odciążenie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Ich funkcjonalność opiera się na dedykowanym podłożu, które wymusza na mięśniach mimowolne mikroskurcze, niezauważalne dla oka człowieka. Mięśnie dzięki temu nie są stale napięte, a ich ukrwienie ulega poprawie. To właśnie te subtelne, ale nieustanne ruchy stymulują krążenie krwi i zapobiegają zastojom, które prowadzą do uczucia zmęczenia i bólu. Dodatkowo, elastyczna struktura maty pozwala amortyzować wstrząsy i drgania, które powstają podczas stania na twardej powierzchni, co dodatkowo odciąża kręgosłup i stawy.

Wpływ dla pracodawcy

Problemy zdrowotne pracowników to również problem dla pracodawcy. Częste absencje z powodu zwolnień lekarskich, a także obniżona efektywność pracowników, przekładają się na straty finansowe i problemy z realizacją celów biznesowych.

Wyliczono, że średnia liczba dni nieobecności wynikającej z MSD wynosi ok. 15 dla jednego pracownika. Ponad 45% osób zatrudnionych w Europie zgłasza swoim pracodawcom problemy wynikające z męczącej pozycji na stanowisku roboczym. MSD stanowi aktualnie najczęściej występującą chorobę zawodową w UE. Według szacunków do roku 2030 problemy związane z MSD mogą dotknąć nawet 50% populacji. Dlatego też niezwykle istotne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu zminimalizowania powstawania problemów zdrowotnych wynikających z długich godzin spędzanych na nogach. Aż 86% ankietowanych wskazało na związek między wydajnością w firmie a stosowaniem mat antyzmęczeniowych. Natomiast 82% badanych zauważyło istotną pomoc mat ergonomicznych w redukcji bólu oraz innych występujących dolegliwości.

Dlaczego warto wybrać maty antyzmęczeniowe?

Maty antyzmęczeniowe i ich korzyści

Na szczęście istnieją sposoby, aby zminimalizować negatywny wpływ długotrwałego stania na zdrowie. Dedykowane maty antyzmęczeniowe to idealne rozwiązanie dla osób, które spędzają wiele godzin na nogach. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniają doskonałą amortyzację i redukują nacisk na stawy, poprawiając krążenie krwi i zmniejszając uczucie zmęczenia.

Maty antyzmęczeniow pozwolą:

  • Złagodzić pojawiające się bóle głowy poprzez zmniejszenie napięcia szyi i ramion.
  • Ograniczyć sztywności dzięki stymulacji ruchów mięśni i zmianom postawy.
  • Poprawić stymulację krążenia krwi dzięki wymuszeniu niewidocznej dla oka pracy mięśni.
  • Zredukować pojawiające się bóle w dolnej części pleców w wyniku zminimalizowania napięcia mięśni i ucisku na kręgosłup.
  • Zminimalizować ból pojawiający się w stopach, który może być efektem płaskostopia.
  • Zredukować ryzyko niekontrolowanego upadku w przypadku mat antypoślizgowych.
  • Zapewnić barierę od zimnej, betonowej powierzchni, ograniczając uczucie wychłodzenia.
  • Ograniczyć ryzyko pojawienia się błędów dzięki redukcji zmęczenia.
  • Zwiększyć komfort pracy poprawiając nastawienie do wykonywanych obowiązków.
  • Poprawić efektywność pracy.

Źródło: https://www.cobaeurope.com/pl/

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą mat ergonomicznych do pracy stojącej.

Popularne maty antyzmęczeniowe

Shopping Cart